www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,444,177
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


Беседи

 

РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО

Според Прво-Евангелието на апостол Јаков,
Ерменската, Сирската и Арабската верзија  (Повеќе..)

 

 

 

 

СВЕТА ВЕЛИКО-МАЧЕНИЦА ВАРВАРА

Варвару свјатују почтим: вражија бо еси сокруши, и јако птица избависја от них, помоштију и оружием креста, всечестнаја.   (Повеќе..)

 

 

 

 

 

СВЕТИ НИКОЛА МИРИЛИКИЈСКИ ЧУДОТВОРЕЦ

СВЕТИ НИКОЛАЈ Чудотворец, архиепископ Мириклиски. Овој славен светител, денес се чествува низ целиот свет: од Православните, од Католиците, од повеќе христијански вероисповести, како и од голем број Муслимани…      (Повеќе..)

 

 

 

 

НА ПРАЗНИКОТ: СОБОР НА СВЕТИОТ АРХАНГЕЛ МИХАИЛ

Денес нашата света Црква го прославува Соборот на светите ангели и архангели, на чело со свети архангел Михаил. Самиот празник нè поттикнува да размислуваме за бестелесниот и невидливиот свет. За светот кој се наоѓа горе на небото.   ( Повеќе..)

 

 

 

ПОЛАГАЊЕ НА ЧЕСНИОТ ПОЈАС НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

На 31 август/13 септември се празнува споменот на „Полагањето на Чесниот Појас на Пресвета Богородица“ Тоа е еден уникатен свештен предмет кој се поврзува со земниот живот на Пресвета Богородица и до денес се чува еден дел од појасот во светогорскиот манастир Ватопед, во градината на Пресвета Богородица. ( Повеќе..)

 

 

 

 

РАЃАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА  –  (Мала Богородица)  21.Септември
Раѓањето на Пресвета Богородица е првиот празник во Новиот завет – Рождество на Таа Која го даде на светот Христос Спасителот.    ( Повеќе..)

 

 

 


ЈАС СУМ ВРАТАТА

Богочовекот за човечкото битие е вратата во бесмртноста – самата бесмртност, и храна за бесмртноста.
Бидејќи Он е Спасителот: спасува од гревот, смртта и од демонот;    (Повеќе..)

 

 

СВЕТА ТАЈНА ПОКАЈАНИЕ

Oбично луѓето што немаат искуство во духовниот живот не ги гледаат повеќето свои гревови.
„Не направив ништо особено”, „Грешев како и сите”, „Направив само ситни гревови – не украдов, не убив”, повеќето луѓе обично на тој начин ја почнуваат својата исповед.    (Повеќе..)

 

 

 

 

СВЕТА ТАЈНА БРАК 

ГОСПОД БОГ, испраќа голема благодат, голема сила и ревност, за да може да се понесе вистински подвигот на носењето на брачниот крст, бидејќи самиот брачен подвиг е маченички подвиг, крст кој Бог благословил човекот да го носи на земјата и кој е еден од патиштата за достигнување на Царството Небесно.    (Повеќе..)

 

 

 Слегување на Светиот Дух Света Педесетница – Духовден     20 јуни 2021

Кога се навршија дните на Педесетницата, сите апостоли беа заедно и еднодушни. И ненадејно се чу шум од небото, како да идеше силен ветар, и ја исполни целата куќа, каде што седеа. И им се јавија разделени јазици, како огнени, и застанаа по еден над секого од нив.      (Повеќе..)

 

 


ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – СПАСОВДЕН    10 Јуни 2021

Исус, по Воскресението многу пати им се јавуваше на апостолите, што беше ги избрал, а на кои им се претстави жив по Своето страдање со многу верни докази, јавувајќи им се преку четириесетте дни и зборувајќи им за царството Божјо. И собирајќи ги, Он им заповеда: „Не оддалечувајте се од Ерусалим, туку чекајте го ветувањето од Отецот, за кое сте слушале од Мене!    (Повеќе..)

 

 

 

Светиот апостол и Евангелист Матеј  29 Ноември

Светиот апостол и Евангелист Матеј, син на Алфеј, познат како Левиј, живеел во галилејскиот град Капернаум. Тој по професија бил цариник и многу богат човек. Еднаш, за време на Својот престој во Капернаум, Господ Исус Христос отишол кон морето, придружуван од народот. Како што минувал, го видел Матеј како седи на царинската маса и му рекол: „Матеј следи ме!“   (Повеќе..)

 

 

 

Св. апостол и Евангелист Марко  8. Мај 2021

Светиот апостол и Евангелист Марко, се нарекувал и Јован, и е еден од седумдесетте апостоли на Господ Исус Христос. Тој бил евреин, левит – од потомците свештенослужители при храмот. Древните податоци ништо не кажуваат за неговиот татко, по се изгледа дека тој починал додека Марко бил мал.    (Повеќе..)

 

 

 

 

Светиот апостол и Евангелист Лука   31. Октомври

Свети апостол и Евангелист Лука, бил роден во Антиохија во Сирија, по потекло македонец. Во младоста изучувал: филозофија, медицина и сликарство. Течно зборувал повеќе јазици, како и мајчиниот македонски, кој одлично ја познавал македонската писменост Коине. Во времето на Господ Исус, Лука од Антиохија се преселил во Ерусалим.      (Повеќе..)

 

 

Светиот апостол и Евангелист Јован  21 Мај

Светиот апостол и евангелист Јован Богослов беше син на рибарот Зеведеј и Саломија, ќерка на Јосиф, вереникот на Пресвета Богородица. Кога го повикал Господ Исус, Јован веднаш ги оставил својот татко и рибарските мрежи и отишле со својот брат Jaков со Христа.    (Повеќе..)

 

 

 

 

НЕДЕЛА НА ЖЕНАТА САМАРЈАНКА   30 Мај 2021

Видете какви необични сведоци на Своето Воскресение поставува Господ пред нас, пред лицето на човечкиот род. Кого? Блудница! – Еве ја жената Самарјанка – шест мажи сменила, и неа Господ ја направил Апостол и сведок на Својата Божествена сила, на Своето Воскресение.  (Повеќе..)

 

 

 

 

На ТОМИНА НЕДЕЛА   Јован 20: 19-31   –  09. Мај 2021

Христос воскресна! Кој би бил историски настан на мојот живот ако Господ не воскреснеше? Краткото патување од лулката до гробот, пат полн со трње, со страдања и ужаси. Но, со Него, Воскреснатиот, сè се промени. И јас и ти се променивме, оддеднаш станавме бесмртни луѓе, бесмртни суштества, суштества кои се посилни од смртта.   (Повеќе..)

 

 

 

ИСТОЧЕН ПЕТОК – БАЛАКЛИЈА   –  7 Мај 2021

ЕВЕ, зошто се одбележува овој прв Петок по Велигден
Првиот петок по Велигден се вика Источен Петок – Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи (не се пости) може да се сретне и како Благ Петок    (Повеќе..)

 

 

 

Светиот великомаченик Ѓeорѓи – Ѓурѓовден

Овој славен и победоносец светец, роден бил во Кападокија. Како син на богати и побожни родители. Неговиот татко пострадал за Христа, а неговата мајка се преселила во Палестина.    (Повеќе..)

 

 

 

 

На ВЕЛИГДЕН во Виндзор, Канада – 2018

“…Ете, тоа – воскресението, на апостолите им даваше сила да истраат во тие страдални дни! Тоа христијаните ги крепеше низ сите времиња да поднесуваат и најголеми искушенија! Тоа и нам денес ни е најголема надеж и незаменлива утеха!    (Повеќе..)

 

 

 

 

НА ВЕЛИГДЕН 2021

Возљубени чеда во Господа, сведоци сме на внесувањето на светата Плаштаница во светиот олтар. Која ја симболизира тајната на воскресението на Христа Спасителот. Бидејќи, кога Господ нашиот Исус Христос воскресна, незнаеле ниту светите ангели, ниту луѓето, само тоа сознаење било единствено во Бога !   (Повеќе..)

 

 

ГОСПОДОВОТО ВЛЕГУВАЊЕТО ВО ЕРУСАЛИМ – ЦВЕТНИЦИ   25 Април 2021

Цветна Недела или Врбница, е Празникот на влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, или како што се нарекува уште Цветници   (Повеќе..)

 

 

 

ЕВХАРИСТИЈАТА ТАЈНА НА БОЖЈАТА ЉУБОВ
(Беседа на велики четврток) 29 АПРИЛ 2021

Непосредно пред самиот почеток на Своите страдања, Господ ги собрал Своите ученици на Тајната вечера. Иако нашиот Господ Исус Христос секогаш велеше: „Ништо не сум зборувал тајно“ (како што им велеше и на своите непријатели);   (Повеќе..)

 

 

ЛАЗАРОВА САБОТА

Господи Исусе, Ти плачеш како смртен човек!
Но, како Бог, Ти го воскреснуваш (го оживуваш) својот пријател!
(Повеќе..)

 

 

 

Петта недела од Велигденскиот пост
Недела на Светата Марија Египетска

Недела на Света Марија Египетска е петтата и последната недела на Велигденскиот пост. Со неа започнува последната недела на Светата Четириесетница; се празнува споменот на преподобната Марија Египетска, покајана блудница. После оваа недела доаѓа следи Цветната Недела, по што Црквата влегува во Страстната Седмица. Во четвртокот од оваа недела се чита целиот покаен канон на свети Андреј Критски. Доколку на тој ден се празнува Светото Благовештение, канонот се чита во понеделникот, истата седмица..   (Повеќе..)

 

 

ВОВЕДЕНИЕ БОГОРОДИЧНО во храмот Ерусалимски
4 Декември

Кога девојчето Марија наполни три години, Јоаким и спомна на жена си за нивното ветување пред Бога за детето и веднаш порача: “Повикајте избрани, добри израелски девојки, нека секоја си земе по една незапалена свеќа, и да го поведеме девојчето во храмот..   (Повеќе..)

 

 

 


НА 7 АПРИЛ Благовештение – Благовец

Почитувани браќа и сестри..ниту Божик, ниту Велигден, ниту Богојавление, ниту Преображение,
не се наречени Благовештение, односно Благовестие..       (Повеќе..)

 

 

БОГОЈАВЛЕНИЕ

Еве, се приближува празникот Богојавление. Денот на радоста е пред вратата. Оваа радост е навистина голема, каква што немало од почетокот на светот.  (Повеќе..)

 

 

 

 

ОТСЕКУВАЊЕ НА ГЛАВАТА НА
СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Отсекување на главата на Св.Јован Крстител- ( е строг пост без масло, но се пости со масло само тогаш кога денот се паѓа во недела) За многу години денот!!!   (Повеќе..)

 

 

 

ЧEТВРТA НEДEЛA OД ВEЛИКИOТ ПOСТ
Пoстoт кaкo срeдствo зa бoрбa сo злoтo

 

18. ОСУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА
Секој од нас сака да успее во овој живот, секој посакува зад себе да има успешна кариера, добро семејство, убаво воспитани деца, сигурна работа, добра ситуираност…     (Повеќе..)

 

19. ДЕВЕТНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА
До доаѓањето на Спасителот Христос на земјата, раководно начело во животот на луѓето било старозаветното правило: „Око за око, заб за заб“. Луѓето не знаеле да им простуваат на сличните на себе…   (Повеќе..)

 

20. ДВАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА
„Не плачи!“ – се зборовите со кои Господ Исус Христос ѝ се обратил на вдовицата, која ја сретнал во погребната поворка и која тргнала кон гробиштата да го погребе својот единствен син.   (Повеќе..)

 

21. ДВАЕСЕТ И ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА
Има ли поедноставни зборови со кои би се опишала суштината и значењето на Христовата наука, отколку зборовите кои Христос ги употребил во денеска слушнатата приказна за сејачот и семето.  (Повеќе..)

 

22. НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА:
ЧОВЕКОТ ДО НАС Е НАШАТА МИСИЈА

Главниот лик од денешнава необична евангелска парабола е безимениот богат човек, додека улогата на сиромавиот Лазар е вторична и е овде заради релацијата со богатиот. …   (Повеќе..)

 

26. ДВАЕСЕТ И ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Возљубени, во денешното Свето Евангелие, Господ наш Исус Христос, ни говори за еден богат човек, кому нивата му родила многу жито, па затоа си рекол во себе: „Што да направам со житото, бидејќи амбарите ми се мали.    (Повеќе..)

 

27. ДВАЕСЕТ И СЕДМА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

„Ќерко, се ослободуваш од својата болест!“ (сп. Лука 13, 12). Браќа и сестри, во денешното Свето Евангелие, се кажува како Господ Исус Христос се наоѓал во градот Ефраин и влегол да проповеда во синагогата..  (Повеќе..)

 

28. НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА НА СВ. ПРАОТЦИТЕ: ЗА ПРИЧЕСТУВАЊЕТО
Поаѓајќи од содржините на литургиските молитви, очигледно е дека смислата и целта на Светата Литургија е самото причестување. Причестувањето на секоја Литургија било норма во раната Црква,…     (Повеќе..)