www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,468,841
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


ДОБРОТОЉУБИЕ – TOM V

Теолипт, митрополит Филаделфијски

Кратки податоци за неговиот живот

 

Теолипт, митрополит Филаделфиски

Теолипт бил навистина големо светило на Филаделфија, особено за време на византискиот цар Андроник II Палеолог, во првата половина на IV век.

Од почетокот се подвизувал на Света Гора, а потоа бил повикан оттаму и бил хиротонисан за епископ на Филаделфија. Таму, ученик му бил Григориј Солунски, кого го поучувал и го раководел во духовниот живот. Нему му давал прекрасни поуки за светата духовна трезвеност. Му ги открил и тајните за умствената молитва. Тоа било тогаш кога тој се занимавал со световни работи, како што е речено во неговото житие, напишано од цариградскиот патријарх Филотеј.

Словото, што го поместуваме во овој Зборник, е точна слика и верно правило за дејствувањето скриено во Христа, како и оние глави што следат по него во кои се прекрасно поврзани божествените мисли со чистотата на изразувањето.

Нив ги објавуваме овде, заедно со списите на другите отци, затоа што се попоучни од многу други поуки за духовниот живот, и што се особено скапоцени за оние, кои сакаат накусо да имаат преглед на целото богомудро учење за духовната филозофија.