www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,468,970
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


ДОБРОТОЉУБИЕ – TOM III

Блажениот авва Таласиј

Кратки белешки за неговиот живот

Преподобниот отец наш Таласиј живеел и работел во првата половина на седмиот век. Тој бил свештеник во еден манастир во Либијската Пустина. Со љубовта према побожноста авва Таласиј ја соединил и љубовта према духовната просвета и многу работел на изучувањето на Светото Писмо. Му бил современик на свети Максим Исповедник со кого одржувал духовни врски. Свети Максим му напишал неколку писма, кои се запазени и до денес. На овој либијски духовник тој му посветил една своја книга, која содржи објаснувања на тешки места од Светото Писмо. Високо го ценел ова духовно светило, а во едно писмо го нарекува дури и свој духовен учител. Неговото блажено упокојување, веројатно, не било подоцна од 660 година.

Овде се дадени – Четиристотини изреки за љубовта, воздржанието и духовниот живот, кои се преполни со духовни поуки. Тие се главно со морално – аскетска содржина, но има и такви, кои содржат и догматски мисли, со кои се служел свети Јован Дамаскин во своето изложение за православната вера. Ако ги читаме почетните букви на овие изреки во оригиналниот текст, се добива една одредена мисла, која се става во почетокот на секоја од четирите стотици.