www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,444,446
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


ДОБРОТОЉУБИЕ – TOM V

Теолипт, митрополит Филаделфиски

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Слово, во кое се објаснува скриеното дејствување во Христа и на кратко се посочува во што се состои суштината на монаштвото
 3. Девет глави за монаштвото

Старец Симеон Благословејни

 1. Подвижничко слово

Собрано од светите отци

 1. За вниманието и молитвата

Свети Симеон – Нов Богослов

 1. Кратки податоци за него
 2. Дејствителни и богословски глави
 3. За верата и обраќање кон оние, кои говорат, дека оние што живеат во светот не можат да постигнат совршенство во добродетелите. Во почетокот на Словото е даден еден многу корисен расказ [второ поглавие]
 4. За трите вида внимание и молитва; за првиот; вториот и за третиот вид [второ поглавие]

Свети Григориј Синаит

 1. Кратки податоци за него
 2. Глави за заповедите и догмите. За заканувањата и ветувањата. За помислите, страстите и добродетелите. За безмолвието и молитвата
 3. Поука за безмолвниците
 4. За безмолвието и молитвата

Свети Григориј Палама

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. За страстите и за добродетелите и за плодовите на умствената молитва (Кон пречесната Ксенија)
 3. Десеттословие за Христијанскиот закон (Десетте Божји заповеди)
 4. За оние кои свештенобезмолствуваат
 5. За молитвата и за чистотата на срцето во три глави
 6. За тоа дека воопшто сите христијани треба непрестајно да се молат [второ поглавие]

Преподобен отец Максим Капсокаливит

 1. За умствената благодатна молитва

Преподобен Никита Ститат

 1. Кратки податоци за него
 2. Прва стотина дејствителни глави
 3. Втора стотина природни и психолошки глави за очистувањето на умот
 4. Третата стотица на теориски (мисловни) глави

Патријарх Калист и
неговиот соподвижник Игнатиј Ксантопул

 1. Кратки податоци за нивниот живот
 2. Поука на оние што безмолствуваат (од 1 до 50)
 3. Поука на оние што безмолствуваат (од 51 до 100)
 4. Глави за молитвата
 5. За безмолвниот живот

Никифор Отшелник

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Слово за трезвението и многукорисното запазување на срцето

Блажени Симеон, Архиепископ Солунски

 1. За светата молитва
 2. Толкување на молитвата „Господи помилуј!