www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,444,191
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


ДОБРОТОЉУБИЕ – ТОМ II

Свети преподобни отци Варсануфиј и Јован

  1. Кратки податоци за нивниот живот
  2. Подвижнички поуки од светите преподобни оци Варсануфиј и Јован

Свети Исак Сирин

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Подвижнички поуки од Свети Исак Сирин (1)
 3. Подвижнички поуки од свети Исак Сирин (2)

Свети Ефрем Сирин

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Совети за покајание и подготвување за спасение
 3. Поуки за покајанието
 4. Општ опис на животот на оние, кои Му се посветиле на Бога и кои се трудат за своето спасение
 5. За добродетелите и за страстите
 6. Општо за борбата со осумте главни страсти
 7. Општи поуки за подвижничкиот живот
 8. Совети на подвижниците

Свети Јован Лествичник

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Општи правила за подвижништвото
 3. Покајанието
 4. За добродетелите и страстите, – и за борбата со страстите – воопшто
 5. За борбата со осумте главни страсти
 6. За бестрасноста

Свети Јован Касијан Римјанин

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Целта и смислата на подвижништвото (Разг.1)
 3. Какво треба да биде нашето одрекување од светот
 4. Борба на телото и на духот (Разг.4)
 5. Општ опис на страстите и борбата со нив
 6. Борбата со осумте најглавни страсти
 7. Борбата со помислите и преку нив со лошите духови – која ги придружува сите други борби и која ги надживува сите нив
 8. Борба со секаков вид страдања и напади (Разг.6)
 9. За Божјата благодат и за слободната човечка волја, како важни фактори во духовниот живот
 10. За молитвата (Разг. 9)
 11. За раководењето во духовниот живот (Раз. 2)
 12. За степените на совршенството во духовниот живот и за побудите во ваквиот живот (Раз.11-то)
 13. За крајот на покајните трудови (Разг. 20-тти)

Преподобен авва Доротеј

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Подвижнички поуки на свети авва Доротеј

Преподобен Нил Синајски

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Слово за молитвата
 3. За осумте духови на злото
 4. Поучни глави
 5. Мисли што нѐ оддалечуваат од гниежливото и нѐ прилепуваат до вечното
 6. Мисли и поуки, слични на претходните, од делата на преподобниот отец Нил Синајски
 7. Совети кон монасите

Преподобен Исихиј презвитер ерусалимски

 1. Кратки податоци за неговиот живот
 2. Слово корисно и спасително за душата до Теодул од преподобниот Исихиј, презвитер ерусалимски