www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,499,652
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


МАКЕДОНСКИ ПРАЗНИЧЕН ЦРКОВЕН КАЛЕНДАР

202..

1. ЈАНУАРИ

Во тек е Божикниот пост
1. Григоријанска НОВА ГОДИНА
3. Недела 30 по Педесетница Гл.5;
5. Преподобен НАУМ ОХРИДСКИ – Коледе   (Link)
6. БАДНИК
7. Рождество на Господ Исус Христос – БОЖИК  (Link..)
8. Собор на Пресвета Богородица – 2 ден БОЖИК; преп. Никодим Прилепски
9. Св. Првомаченик и архиѓакон Стефан – 3 ден БОЖИК

10. Недела 31 по Педесетница Гл.6;
12. Св. Гаврил Велички  (Link)
13. Одд. на Рожд. Бл. Теофилакт Охридски– Сурва
14. Обрезание на Господ Исус Христос – Ст. Нова Година

17. Недела 32 по Педесетница Гл.7;
18. ВОДОКРСТ – СТРОГ ПОСТ
19. БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ  (Link)
20. Собор на св. Јован Крстител
21. Св. Григориј Охридски

24. Недела 33 по Педесетница Гл.8; преп. Јоаникиј Ракотински  (Link)
28. Преподобен Гаврил Лесновски  (Link)  ; преподобен Прохор Пчињски  (Link)
29. Чесни вериги на св. ап. Петер
30. Преподобен Антониј Велики   (Link)
31. Недела 34 по Педесет. Гл. 1; Св. Атанасиј Велики; св. Кирил Алксандриски

 

2. ФЕВРУАРИ

7. Недела 35 по Педесетница Гл. 2; Св. Григориј Богослов
8. Св. Јосиф Солунски     (Link)
12. Свети Три Ерарси
13. Св. бесребреници Кир и Јован

14. Недела 36 по Педесетница Гл. 3; Св. Трифун, св. мч-чка Перептуа
15. СРЕТЕНИЕ НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС
16. Св. Симеон Богопримец и пр-ца Ана

21. Недела на Митарот и Фарисејот Гл. 4;
23. Св. свешт.-мч. Харалампиј
24. Св. В.мач. Георгиј Кратовски   (Link)
25. Упокој на св. Кирил Солунски

28. Недела на Блудниот Син Гл. 5;

 

3. МАРТ

6. ЗАДУШНИЦА

7. Недела Месопусна Гл. 6;
8. I и II наоќање главата на св. Јован Крстител
12. Св. мч. Агатангел Битолски

14. Недела Сиропусна Гл. 7; – ПРОЧКА
15. Велигденски пост
19. АКАТИСТ со принесување Петолебие
20. Тодорова Сабота

21. Недела на ПРАВОСЛАВИЕТО Гл. 8;
22. Св. 40 Севаст. мч-ци – Младенци; св. 40 Битолски мч-ци
26. АКАТИСТ со принесување на Петолебие

28. Недела на св. Григориј Палама Гл. 1;
30. Преподобен Алексиј Човек Божји

 

4. АПРИЛ

2. АКАТИСТ со принесување Петолебие

4. Недела КРСТОПОКЛОНА Гл. 2;
7.БЛАГОВЕШТЕНИЕ на Пресвета Богородица   (Link)
8. Собор на св. архангел Гаврил
9. Св. Лидија Македонска – АКАТИСТ со принесување Петолебие    (Link)
10. Преподобен Петар Мегленски

11. Недела на св. Јован Лествичник Гл. 3;
16. АКАТИСТ со принесување на Петолебие

18. Недела на св. Марија Египетска Гл. 4;
19. Упокојување на св. Методиј Солунски
24. Лазарова Сабота

25. ЦВЕТНИЦИ – Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим  (Link)
26. Голем Понеделник   (Link)
27. Голем Вторник  (Link)
28. Голема Среда   (Link)
29. Голем Четврток  (Link);    Св. Мач. Агапија, Хионија и Ирина  (Link);
30. Голем Петок  (Link)

 

5. МАЈ

1. Голема Сабота – ПАСХА ГОСПОДОВА – ХРИСТОВО ВОСКРЕСЕНИЕ  (Link)
2. ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – ВЕЛИГДЕН      (Link)
3. ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – ВЕЛИГДЕН Втор ден  (Link)
4. ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – ВЕЛИГДЕН Трет ден
6. Св. Георгиј – Ѓурѓовден    (Link)
7. Источен Петок    (Link)
8. Св. апостол и евангелист Марко    (Link)

9. Недела Томина Гл. 1;     (Link)
12. Св. Василиј Острошки
13. Св. ап. Јаков Заведеев
14. Св. пророк Еремиј; св. Акакиј Серски
15. Пренос на мошти на св. Атанасиј Велики (летен)

16. Недела на Жените Мироносици Гл. 2;
18. Св. вмч-чка Ирина Солунска    (Link)
21. Св. ап. и еванг. Јован Богослов   (Link)
22. Пренос на мошти на свети Николај

23. Недела на Раслабениот Гл. 3;
24. Светите рамноапостоли Кирил и Методиј Солунски   (Link)
26. Св. мч. Александар        (Link)
28. Св. Ахил Преспански     (Link)

30. Недела на Самарјанката Гл. 4;   (Link)

 

6. ЈУНИ

2. Св. мч-ци Талалеј, Александар
3. Св. рамноапостоли цар Константин и царица Елена
4. Св. Владимир, св. праведен Мелхиседек

6. Недела на Слепиот Гл. 5; Переп. Симеон Столпник
7. III наоѓање на главата на св. Јован Крстител
10. ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – СПАСОВДЕН     (Link)

13. Недела на Светите Отци Гл. 6;
15. Св. Еразмо Охридски    (Link)
16. Св. Јосиф Солунски    (Link)
17. Св. Марта и Марија
19. ЗАДУШНИЦА

20. Недела СЛЕГУВАЊЕ на СВЕТИОТ ДУХ – ПЕДЕСЕТНИЦА   (Link)
21. Втор ден на СВЕТИОТ ДУХ; св. свешт.-мч. Теодор Стратилат
22. Трет ден на СВЕТИОТ ДУХ; св. Кирил Александриски
24. Св. ап-ли Вартоломеј и Варнава
25. Св. Петар Атонски

27. Недела на Сите светии Гл. 8; ПОКЛАДИ
28. Петрови пост

 

7. ЈУЛИ

2. Св. Јован Шангајски
3. Преподобен Наум Охридски    (Link)

4. Недела 2. по Педесетница Гл. 1;
7. Рождество на св. Јован Крстител – Иванден
9. Преподобен Давид Солунски     (Link)

11. Недела 3. по Педесетница Гл. 2;
12. Св. ап-ли Петар и Павле – Петровден
13. Собор на 12-те апостоли – Павловден
14. Св. бесребреници Козма и Дамјан
15. Положување на ризата на Пресвета Богородица во Влахерина

18. Недела 4. по Педесетница Гл. 3; Преп. Атанасиј Атонски
19. Преподобен Сисој Велики
20. Св. вмач. Недела
21. Св. вмач. Прокопиј Кесариски
22. Св. свешт-мч. Панкритиј
24. Преподобен мч. Никодим Елбасански

25. Недела 5. по Педесетница Гл. 4;
26. Собор на св. архангел Гаврил
30. Св. вмач. Марина – Огнена Марија

 

8. АВГУСТ

1. Недела 6. по Педесетница Гл. 5;
2. Св. пророк Илија – ИЛИНДЕН
3. Св. пророк Езекил
4. Св. Марија Магдалина

8. Недела 7. по Педесетница Гл. 6; Преп. мч-чка Параскева (Петка) Римјанка
9. Св. Климент Охридски; (Link)  Св. Седмочисленици; Св.вмч. Пантелемон
13. Св. Јосиф Ариматејски (Богородични поклади)
14. Св. 7 мч-ци Макавејски (Богородичен пост)

15. Недела 8. по Педсетница Гл. 7;
19. ПРЕОБРАЖЕНИЕ на ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС
21. Св. мч-ци Спасо Радовишки и Тријандафил Солунски

22. Недела 9. по Педесетница Гл.8; Св. апостол Матиј
28. УСПЕНИЕ на ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА

29. Недела 10. по Педесетница Гл. 1; Неракотворен образ на Господ Исус Христос; преп. Јоаким Осоговски31. Преподобен Јован Рилски

 

9. СЕПТЕМВРИ

1. Преподобен Теофан Македонски
3. Св мч-ца Васа Солунска     (Link)

5. Недела 11. по Педесетница Гл. 2;
8. ПРАЗНИК на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
9. Преподобен Пимен Велики; св. мч. Фануриј
11. Отсекување на главата на св. Јован Крстител (строг пост)  (Повеќе..)

12. Недела 12. по Педесетница Гл. 3; Преп. Фантин Солунски
13. Полож. појас на Пресвета Богородица ( Повеќе..)
14. Св Симеон Столпник ЦРКОВНА НОВА ГОДИНА
18. Св. пророк Захариј и праведна Елисавета

19. Недела 13. по Педесетница Гл. 4; Спомен на чудата на св.архангел Михаил
21. РОЖДЕСТВО на ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – Мала Богородица    ( Повеќе..)
22. Св. праведни богоотци Јоаким и Ана
24. Преподобен Силуан Атонски

26. Недела 14. по Педесетница Гл. 5;
27. ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ КРСТ (Строг пост)
28. Св. вмч. Никита
30. Светите мч-чки Вера, Надеж и Љуба и мајка им Софија

 

10. ОКТОМВРИ

3. Недела 15. по Педесетница Гл. 6; Собор на Македонските светители

10. Недела 16. по Педесетница Гл. 7;
11. Празник на ВОСТАНИЕТО на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
14. Покров на Пресвета Богородица; св. Јован Кукузел

17. Недела 17. по Педесетница Гл. 8;
22. Св. Јаков Алфеев
23. Св. Теофил Струмички

24. Недела 18. по Педесетница Гл.1;
26. Св. нмч-чка Злата Мегленска   (Link)
27. Преподобна Параскева – Петка (Петковден)
28. Преподобни 40 Битолски нмч-ци

31. Недела 19. по Педесетница Гл. 2; Св. апостол и Евангелист Лука   (Link)

 

11. НОЕМВРИ

1. Преподобен Прохор Пчински
3. Преподобен Иларион Мегленски
5. Св. ап. Јаков брат Господов
6. ЗАДУШНИЦА

7. Недела 20. по Педесетница Гл. 3;
8. Св.вмч. Димитриј Солунски – Митровден   (Link)
9. Св мч. Нестор
12. Св. ап. Клеопа

14. Недела 21. по Пед. Гл. 4; Св. беср. Козма и Дамјан; преп. Јаков Костурски
16. Обнов. на храмот на св.вмч.Георги во Лида – Ѓургиц
17. Св. мч-чка Тесалоникија

21. Недела 22. по Пед. Гл. 5; Собор на св. архан. Михаил; св. Ангел Лерински
22. Преподобна Матрона
24. Св. мч-ци Мина, Виктор и Викентиј
26. Св. Јован Златоуст; преп. мч. Дамаскин
27. Св. апостол Филип (Link) ; Св. Јустинијан  (Link);  Божикни поклади

28. Недела 23. по Педесетница Гл. 6; БОЖИКНИ ПОСТИ
29. Св. апостол и Евангелист Матеј   (Link)

 

12. ДЕКЕМВРИ

4. ВОВЕДЕНИЕ на ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – Пречиста  (Link)

5. Недела 24. по Педесетница Гл. 7;
8. СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ    (Link)
9. Преподобен Алимпие Столпник; Св. вмч. Георги Победоносец     (Link)
11. Св. 15 Тиверополски свешт.-мч-ци; св. мч. Христо     (Link)

12. Недела 25. по Педесетница Гл. 8; Св. Урбан Македонски
17. Св. вмч-чка Варвара  (Link..); св. Јован Дамаскин
18. Преподобен Нектариј Битолски

19. СВ. НИКОЛАЈ МИРИЛИКИСКИ     (Link)
25. Св. Спириндон Чудотворец  (Link)

26. Недела 27. по Педесетница на Светите Праотци Гл. 2;