www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,468,149
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


ДОБРОТОЉУБИЕ – TOM I

Авва Евагриј
6. Други изреки

 

Поуки за подвижништвото од монахот Евагриј
6. Други изреки

1. Почетокот на љубовта, тоа е взаемното почитување и доброто мислење еден за друг и претпоставување дека другиот има и други добри својства.

2. Убаво е кога се збогатуваме со кротоста и љубовта.

3. Гордата помисла е веење на добродетелите.

4. Патот се израмнува од милостињата.

5. Нечистата совест е несправедлив судија.

6. Срамно е да им робуваме на телесните страсти.

7. Ако сакаш да бидеш без жалост, труди се да Му угодуваш на Бога.

8. Кој се грижи добро за себе, за него и Бог се грижи.

9. Целомудреното срце е пристаниште на соѕерцанијата.

10. Ако сакаш да дознаеш кој си, не испитувај каков си бил, туку каков си бил создаден.

11. Суетната душа е како безводна јама.

12. Горделивата душа е пештера разбојничка, таа не го поднесува гласот на знаењето.

13. Лошата заблуда на вистинскиот маж е непознавањето на Светото писмо.

14. Да имаш страв Божји, познај го ова по плачот и солзите.

15. Смирението на душата е непобедливо оружје.

16. Добродетелниот човек е рајско дрво.

17. Господ Исус Христос е дрвото на животот. Ползувај се со него, како што треба, и нема да умреш довека.

18. Прави им добро на сиромасите, и ќе Го вкусиш Христа.

19. Јадењето на Христовото Тело е вистинска сила.

20. Ако Го љубиш Христа, не заборавај да ги извршуваш Неговите заповеди.

21. Зашто од ова се познава, кој, после Бога, е извршител на доброто.

22. Пријателот по Бога, источува мед и млеко во своите зборови.

23. Мрзливата и немарливата душа нема да има ваков пријател.

24. Помислата на славољубивиот е жесток деспот.

25. Да ја премолчуваме вистината, значи да го закопуваме златото во земја.

26. Оној што има страв Божји сѐшто прави го прави според Божјата волја.

 

Преведе,
Отец Митко Попоски
Виндзор, Канада