www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,413,224
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ДИМИТРИЈ СОЛУНСКИ

8 Ноември

 

Светиот Великомаченик Димитриј Чудотворец и Мироточив, бил од Солун – Македонија. Затоа и се именува Солунски – Солунјанин. Роден е во богатиот Солун, од богати родители, во третиот век. Биле тајни христијани, бидејќи во тоа време христијанството било жестоко гонето, а христијаните биле убивани само затоа што ја прифаќале христијанската вероисповест, и се именувале христијани.

Бил единец на своите родители, измолен од Бога и скришно крстен. Татко му бил војвода, трибун на Солун, а потоа и Димитриј го наследил татка си. Само што бил поставен за трибун, императорот Максимилијан, веднаш, му дал задача – заповед: Да го очисти Солун од христијаните! Димитриј не само што тоа не го направил, тој со голема ревност го ширел христијанството во Солун. Кога дознал царот Максимилијан многу се разгневил и кога Димитриј ја признал својата активност во христијанизирањето на Солунјаните, царот го ставил Димитрија в затвор.

Толку многу бил гневен и лут, што самиот лично царот дошол да го испрашува и измачува, Димитриј храбро војнички и без ниту најмалку страв говорел за Христа. Пред сите и пред христоборниот римски император исповедал дека е христијанин. Во тие тешки моменти Димитриј бил поткрепуван од небесен војник – од ангел Божји, којшто му се јавил во затворот. Зад храбриот војник Димитриј, стоела Христовата небесна војска.
Кога го затвориле и веќе го наслутувал мачеништвото и крајот на животот, борецот за Христа, предсмртно заповедал целиот негов имот да го разделат на сиромасите и да ја зајакне Црквата Христова во Солун. Им помагал на луѓето за време на животот, извршувајќи ја чесно и достоинствено својата служба, воениот трибун – градоначалник на Солун, им помагал дури и при смртта со раздавањето на имотот, а и потоа – по смртта, со неговата постојана светителска грижа и покровителство на градот.

По надчовечките измачувања, царската повелба била да биде убиен со копја. Убијците се плашеле од силниот воин дури и кога бил в затвор и измачуван, па, иако врзан, не смееле да му пријдат и да го убијат одблизу, туку од подалеку фрлиле со своите копја и така прободен од многу копја, пострадал маченички, во 306 година.

Овој голем Христов војник бил радосен што можел да пострада за Христа и да каже јавно дека е христијанин.

Моштите на свети Димитриј веќе 17 векови се мироточиви и исцелителни. Од нив тече миро кое е чудотворно и им помага на оние кои со вера и со молитва го повикуваат и ползуваат. Неговиот гроб и мироточивите мошти се наоѓаат во Соборниот храм „Свети Димитриј“ во Солун.

Свети Димитриј постојано ги штител и ги штити и денес солунјаните и градот Солун од секакви зла, од напади и од страдања. Останал и по смртта војвода на Солун и не допуштал градот да биде освојуван. Историска вистина е дека Солун најмалку паѓал под ропство.

Празнувањето на овој наш голем Македонски светител – Митровден е голем и значаен празник. Во Македонија свети Димитриј од секогаш бил многу почитуван светител и е со широко развиен култ кај нашиот народ. Нема град и општина во Македонија каде што нема црква или манастир што не го почитува и слави големиот Христов свет маченик Димитриј. Многу семејства како слави и имендени го чествуваат овој ден за домашен празник. На сите нека им е честит и за многу години!

Митровден бил домашната слава и на големите Македонски и сесловенски просветители светите браќа Кирил и Методиј, во домот на нивните родители во Солун. Семејството на Лав и Марија го имале свети Димитриј Солунски за нивни закрилник и личен домашен празник. Четири века по него, Лав ја извршувал истата должност – воен – трибун на Солун и со голема почит го прославувал неговиот свет претходник. Свети Димитриј бил нивната икона до кандилото во домот и пред Бога.

 

Подготви,
Отец Митко Попоски
Винзор Канада