www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,468,102
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


Нашата Православна Црква

Што е свети АНТИМИНС?
Осветување на свети Антиминси

 

ВО ШТО СЕ РАЗЛИКУВААТ
Католиците од Православните

 

☦Чии молитви ги слуша Господ?
       Св. Василиј Кинешемски

 

РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО
Според Прво-Евангелието на апостол Јаков,
Ерменската, Сирската и Арабската верзија

 

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ
Патронот на Македонската Православна Црква

 

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ
Mакедонскиот апостол Павле

 

ПРОСЛАВА ЗА СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ
ВО СОБОРНИОТ ХРАМ, Скопје, Р. Македонија

 

ЧЕСТВУВАЊЕ НА ПАТРОНОТ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ВО БОГОСЛОВИЈАТА КОЈА ГО НОСИ ИМЕТО НА “ СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ “

 

КОГА ТРЕБА ДА СЕ ПРЕКРСТИМЕ ПРИ БЛАГОСЛОВ A
КОГА ТРЕБА ДА НАПРАВИМЕ САМО БЛАГ ПОКЛОН

 

О, КОЛКУ Е ТЕШКО
ДА СЕ ЉУБАТ СВОИТЕ НЕПРИЈАТЕЛИ…!

 

ПОСТОТ

 

БОГОРОДИЧНО ЕВАНГЕЛИЕ

 

Како треба да се молиме и
Како треба да се изговара молитвата

 

ДЕСЕТТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ

 

САМО ДА СЕ ПОТСЕТИМЕ ОД
Откровението на светиот апостол
Јован Богослов

 

НОВОАПОСТОЛОТ ОД НАШЕВО ВРЕМЕ

 

ТОЛКУВАЊЕ НА СВЕТАТА БОЖEСТВЕНА ЛИТУРГИЈА
НА СВЕТИОТ ОТЕЦ НАШ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ

 

Се’ што не знаеме за Литургијата и Светата тајна Причест
(Свети Филарет Московски)

 

НА ДЕНОТ НА БЛАГАТА ВЕСТ БЛАГОВЕШТЕНИЕ – БЛАГОВЕЦ

 

ЖИВОТОТ ПОСЛЕ ОВОЈ ЖИВОТ И КРАЈОТ НА СВЕТОТ

 

СВЕТИ ЈОВАН КРОНШТАТСКИ

 

ДОБРОТОЉУБИЕ – ТОМ I

ДОБРОТОЉУБИЕ – ТОМ II

ДОБРОТОЉУБИЕ – ТОМ III

ДОБРОТОЉУБИЕ – ТОМ IV

ДОБРОТОЉУБИЕ – ТОМ V

 

ЕВХАРИСТИЈАТА  –  Во времето на сесветската пандемија и
великиот православен собор во Крит

 

ОД БИБЛИСКАТА ИСТОРИЈА  –  Временска линија на
Стариот Завет 2100 г. пред Христа.

 

ДА СЕ БИДЕ СО ГОСПОД НА СВЕТАТА ЛИТУРГИЈА
Тумачење на Божествената Богослужба  –  Серафимска песма 2.

 

ДА СЕ БИДЕ СО ГОСПОД НА СВЕТАТА ЛИТУРГИЈА
Тумачење на Божествената Богослужба  –  Серафимска песма 1.

 

НАШАТА ПАРОХИСКА ЦРКВА ЉУБОВТА БОЖЈА ПРЕМА ЧОВЕКОТ
Православниот храмот е рај на земјата 1.

 

НЕКОЛКУ ЗБОРОВИ ДО РОДИТЕЛИТЕ ЧИИ ДЕЦА
ЗАЛУТАЛЕ ВО СЕКТАТА НА ЈЕХОВИНИ СВЕДОЦИ

 

БЕСМРТНОСТ НА ДУШАТА
НОВОЗАВЕТНО СВЕДОЧЕЊЕ ЗА БЕСМРТНОСТА НА ДУШАТА

 

БЕСМРТНОСТ НА ДУШАТА
СТАРОЗАВЕТНО СВЕДОЧЕЊЕ ЗА БЕСМРТНОСТА НА ДУШАТА

 

СВЕТА ТАЈНА КРШТЕВАЊЕ

СВЕТА ТАЈНА МИРОПОМАЗАНИЕ

СВЕТА ТАЈНА ЕВХАРИСТИЈА

СВЕТА ТАЈНА СВЕШТЕНСТВО

СВЕТА ТАЈНА БРАК 

СВЕТА ТАЈНА ПОКАЈАНИЕ

СВЕТА ТАЈНА ЕЛЕОСВЕТУВАЊЕ

 

Светоста е основниот мотив во животот на христијаните

 

Денеска е Велики вторник  –  27 април 2021

 

ПОЧНУВА СТРАДАЛНАТА – СТРАСНАТА – ВЕЛИКА СЕДМИЦА

 

БЛАГОДАТНИОТ ОГАН од Гробот Христов !

 

Зошто Велики Петок е најтешкиот ден во годината? – 30 АПРИЛ 2021

 

СИМБИЛИКАТА НА ЦРВЕНОТО ВЕЛИГДЕНСКО ЈАЈЦЕ

 

ЗА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ – 29 АПРИЛ 2021

 

СОВЕТИ ДО СВЕШТЕНИЦИТЕ Составени од епископ Василиј – Претставени од прота Митко Попоски

 

ЕВХАРИСТИЈАТА ТАЈНА НА БОЖЈАТА ЉУБОВ (Беседа на велики четврток) 29 АПРИЛ 2021

 

СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ

 

ПОЧНА ВЕЛИГДЕНСКИOT ПОСТ: Првата недела од постот се вика Недела на Православието

 

ИСКУШУВАЊЕ ПРЕКУ ЛУЃЕТО!

ПРВА НЕДЕЛА НА ВЕЛИКИОТ ПОСТ

КАКО ХРИСТИЈАНСКИ ДА ГО ПОМИНАМ ДЕНОТ?

ЦРКВИТЕ И ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ ВО ВРЕМЕТО ПО ВОЕНИТЕ СУДИРИ И НЕМИРОТ