www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
4,499,603
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.

г.г. Стефан 
            Архиепископ 
            Охридски и Македонски ОА 
            на Јустинијана Прима и 
            Митрополит Скопски 
            ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА 
            ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА
  г.г. Стефан
Архиепископ
Охридски и Македонски ОА
на Јустинијана Прима и
Митрополит Скопски
ПОГЛАВАР НА МАКЕДОНСКАТА
ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

 
  г. Петар 
            Митрополит 
            Преспанско-Пелагониски и 
            Австралиско - Новозеландски
  г. Петар
Митрополит
Преспанско-Пелагониски и
Австралиско - Новозеландски

 
  г. Тимотеј 
            Митрополит 
            Дебарско - Кичевски и 
            Австралиско - Сиднејски
  г. Тимотеј
Митрополит
Дебарско - Кичевски и
Австралиско - Сиднејски

 
  г. Наум 
            Митрополит Струмички
  г. Наум
Митрополит Струмички

 
  г. Агатангел 
            Митрополит Повардарски
  г. Агатангел
Митрополит Повардарски

 
  г. Иларион 
            Митрополит Брегалнички
  г. Иларион
Митрополит Брегалнички

 
  г. Методиј 
            Митрополит 
            Американско-Канадски
  г. Методиј
Митрополит
Американско-Канадски

 
  г. Пимен 
            Митрополит Европски
  г. Пимен
Митрополит Европски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит 
            Тетовско - гостиварски
  г. Јосиф
Митрополит
Тетовско - гостиварски

 
  г. Григориј 
            Митрополит 
            Кумановско - осоговски
  г. Григориј
Митрополит
Кумановско - осоговски

 
  г. Јосиф 
            Митрополит Осоговски
  г. Јосиф
Митрополит Осоговски

 
  г. Климент 
            Епископ викарен - хераклејски
  г. Климент
Епископ викарен - хераклејски

 
  г. Партениј 
            Епископ викарен 
            Бигорско - Антаниски
  г. Партениј
Епископ викарен
Бигорско - Антаниски

 
  г. Јаков 
            викарен епископ Полјански на 
            Митрополитот струмички
  г. Јаков
викарен епископ Полјански на
Митрополитот струмички

 
 


Интервју со Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан: Да продолжиме по патот на вистината

21.02.2024

1. Ваше Блаженство, пред 25 години, во 1999 г. на Црковно-народниот собор во Охрид, бевте избран за петти Архиепископ на Македонската Православна Црквa. Во изминативе 25 години, Синодот на Македонската Православна Црква растеше и денес брои деветнаесет архиjереји, што говори дека сме жива Црква. Како народ, колку сме воцрковени и колку нашата Црква успева да ја доближи верата до секој Македонец?
– Како да беше вчера! Поминаа незабележително, иако 25 години и не се малку. Но и не се битни годините, туку побитно е како поминале, и што останало и што ќе остане запаметено. Историјата секому ќе му забележи, и што е направено и што не е. Пред четврт век, со Божји благослов и со волјата на народот, ни се довери, ако може така да се рече, нам, на втората генерација архијереји, да го продолжиме раководењето на возобновената Охридска Архиепископија како Македонска Православна Црква. Тоа беа години на исчекувања, години во кои продолжи отфрлувањето и понижувањето, но беа и години во кои опстојувавме во барањето на правдата и бранењето на нашата вистина. Не отстапивме од она за кое се залагаа сите наши претходници од Арсениј до Доситеј и наваму. И, да Му благодариме на Бога, се исполни времето: на 9 мај 2022 година, со Одлука на Цариградската Патријаршија, со благослов на Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, бевме примени во канонско и евхаристиско единство со останатите помесни Цркви, а на 5 јуни истата година, од Неговата Светост Патријархот Порфириј, го примивме Томосот за автокефалност, што ни го додели Архијерејскиот собор на Српската Православна Црква.

Во меѓувреме, и покрај сите надворешни оспорувања, растевме како Црква. Се обновуваа стари и се изградија нови храмови, и во Скопската и во сите наши епархии, се намножија свештенослужителите, благодарение на Богословијата и на Богословскиот факултет, продолжи да се обновува монаштвото и да се зголемува бројот на архијерејите… Сето тоа говори за постојаниот духовен раст, иако секогаш може и повеќе и подобро. Најважно од сите растења е растежот на Црквата во душите на народот! И покрај отсуството на религиозно образование во нашите училишта, и покрај неможноста на верата да ѝ се даде барем малку простор во медиумите, нашиот народ си ја почитува прадедовската вера и живее со неа. Особено радува што во неделните и празничните денови на светите богослужби во храмовите присуствуваат бројни верници, од кои поголемиот број се млади луѓе. За жал, и во ова време во недостаток на верската поука во училиштата, духовната литература и проповедта во храмовите се единствените помагала за запознавање на народот со вистините и со учењето на Светата Црква. Но, да се надеваме на подобри времиња!
2. Во текот на Вашето архиепископско делување Македонската Православна Црква интензивно се развиваше – се осветија многу храмови и сакрални објекти, би ги издвоиле: храмот на свети Климент на Плаошник, храмот на Пресвета Богородица во Скопје, храмот на Света Троица во Радовиш; се заврши фрескоживописот на Архиепископскиот соборен храм на свети Климент во Скопје, се изгради Милениумскиот крст на Водно, се изгради новата зграда на Македонската богословија во Драчево. Македонската Православна Црква се развива во континуитет. Која е визијата за понатамошен развој, но и за зачувување на културното богатство, кое е многубројно во нашата Татковина!

Честопати велам дека нашата Татковина е земја-храм, земја-манастир, земја-крст! Нашиот народ и кога за ништо друго немал ‒ за Бога и за верата своја имал! Велелепните Божји домови, распослани ширум Македонија, сведочат дека сме црквољубив и црквоградлив народ. Впрочем, веројатно не е далеку од вистината да се каже дека најголемиот дел од нашето сенародно културно богатство е токму црковното богатство, односно дека тоа се нашите велелепни средновековни и преродбенички храмови и манастири, со прекрасните икони и фрески во нив, како што и најдревните книги ни се црковните.
Низ сиве изминати години, во своето служење на нивата Господова, се обидувам да го продолжам градителското и обновителското дело на моите претходници на архиепископската катедра на нашата помесна Црква. А истото успешно го прават и останатите браќа архијереји. Па, покрај градбите што ги спомнавте, изградени се и се градат и многу други сакрални објекти и тоа не само во Скопската епархија, туку и ширум нашата земја, како и меѓу нашите иселеници по светот. Многу е и направено и се прави, но и уште многу треба да се направи! Притоа, едно секогаш треба да помниме: богоугодно е храмови и манастири да градиме, но, потребно е и откако ќе ги изградиме храмовите да ги исполнуваме со верници, а манастирите со монаси, зашто само храмови полни со верен народ и манастири со монаси, се убави храмови и живи манастири!
3. Покрај градењето на нови храмови и манастири, Македонската Православна Црква интензивно вложува и во богословското образование на својот кадар! Ако во минатото, Македонската православна богословија и Православниот богословскиот факултет имаа недостаток на професорски кадар, денес имаме професори кои се школувале во светските богословски центри! Колку младите во Македонија се заинтересирани за изучување на богословските науки и дали нашите образовни институции се отворени за проширување на својата дејност, со нудење на последипломски и докторски студии за студенти и од други научни области?
– Улогата на образовните богословски институции во животот на една Црква е огромна, незаменлива! Во нив идните православни пастири се учат на богомислие и богољубие, се учат како за Бога да словат и како на Бога да Му се молат. Да, со радост можеме да кажеме дека денес нашиот Факултет и нашата Богословија имаат професори коишто, покрај во нашите образовни институции, се образувани и на врвните богословски центри во: Солун, Санкт Петербург, Москва, Букурешт, Софија, Рим, Бари, Берлин, Келн…, што говори дека на кадровско ниво образовните центри ни се во добри раце.
Што се однесува до правото за запишување на последипломски и докторски студии за студенти коишто дипломирале на прв циклус студии на други научни области, одговорот е – да. Оние коишто студирале на факултети од хуманистичките науки, можат да се за запишат на магистерски студии на Богословскиот факултет, доколку за тоа добијат благослов од Светиот архијерејски синод.
4. Во август минатата година извршивте канонска посета на Aмериканско-канадската епархија по повод прославата на 60 години од осветувањето на првиот храм на МПЦ ‒ ОА во Америка, храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ во Гери, Индијана. Како народ, нѐ има по целиот свет, во Австралија, во Европа… Во последниве години сѐ повеќе млади луѓе се иселуваат од Македонија. Колку Македонската Православна Црква учествува во животот на нашите во дијаспората и како ја гледате иднината на дијаспората на Македонската Православна Црква?

Така е, во минатото лето Господово ја имав радоста да ја посетам Американско-канадската епархија, по повод 60-годишнината од осветувањето на нашиот прв храм на Северноамериканскиот Континент, храмот којшто за нашинците таму беше првоапостолен. Беше убаво повторно да се биде во Црковната општина „Свети апостоли Петар и Павле“, која првобитно била оформена во Гери, Индијана, каде што и бил осветен првиот нејзин храм, а којшто денес се наоѓа во блискиот град Краун Поинт. Тамошните нашинци имаат откупено голема површина и имаат изградено и украсено навистина прекрасен, велелепен дом Божји, со сите потребни попратни објекти за веронаука и за сенародни собирања и, предводени од својот епископ, Митрополитот Американско-канадски г. Методиј, и од своите двајца млади и трудољубиви пастири, како и од вредната и црквољубива управа, имаат Црковна општина која е навистина жива и е пример за почит.
При посетата на Новиот континент, освен во Краун Поинт, во САД ги посетив и двете црковни општини во Чикаго, двете црковни општини во Детроит и Црковната општина во Сиракјуз, во сојузната држава Њујорк, а во Канада ги посетив: Катедралниот храм „Свети Климент Охридски“ во Торонто и црковните заедници во Маркам, Ејџекс, Мисисага и Хамилтон. Во најголемиот дел од тие храмови ја имав радоста да отслужам Света Литургија, или Вечерна богослужба, и да се сретнам со бројни македонски чеда од тие простори.
Но минатата година, исто така, бев и на неколку канонски посети на наши црковни општини во Европа. Особено би ги истакнал престојот во Хрватска, по повод осветувањето на прекрасниот храм „Света Злата Мегленска“ во Загреб, посетата на Дортмунд за освет на храмот „Свети Кирил и Методиј“ и посетата на нашите две први европски црковни општини во шведските градови Малме и Гетеборг, кои во минатата година прославија 50 години од своите формирања.
Инаку, секој престој меѓу иселените нашинци секогаш ми донесува две спротивни емоции. Од една страна, радосен сум затоа што и денес потврдуваме дека како народ каде и да сме ‒ верата прадедовска не ја забораваме, туку, напротив, токму Црквата е таа што ги собира нашинците во туѓина! Од друга страна, секогаш сум и по малку тажен, затоа што самиот факт дека на Запад се јавува сѐ поголема потреба за наши нови храмови и дека постоечките сѐ повеќе се полнат, е и јасен знак дека Татковината ни се празни! Тоа е сериозен проблем пред кој како народ и како општество сме исправени и се надевам дека во скоро време процесот на силно иселување, кој во последниве деценија-две ја зафати Македонија, ќе престане. Во спротивно, верата ќе ни опстои, за тоа сум спокоен, оти сум убеден дека нашинците и во третото и во петтото и во секое поколение во емиграција ќе си ја зачувуваат верата, но ќе ги доведеме во прашање опстојот на државата, јазикот, традициите… Нашата Црква ќе има иднина во дијаспората, а наше, пак, на нас коишто живееме во Татковината, е да ја правиме Македонија попристојно место за живеење, место од кое младите не ќе сакаат да заминуваат, а заминатите ќе сакаат да се вратат.
5. Секуларизмот е принцип на општествено уредување, според кој државните институции се одвоени од религиските институции. Но, денес секуларизмот се користи како изговор за целосно истиснување на Црквата од општествениот живот. Сепак, во нашата држава верниците се вклучени во сите општествени настани и често јавно го искажуваат својот став по многу отворени прашања од секојдневното живеење. Дали Македонската Православна Црква е доволно влијателна, или треба повеќе да се истакне нејзиното влијание во општеството, за креирање на современиот македонски христијански етос?
– Ние како Црква немаме проблеми со секуларизмот, ниту, пак, со било какво општествено уредување, коешто е избрано од мнозинството на народот. Впрочем, Црквата живеела и во потешки времиња, и во оние на иноверно владеење и во доба на атеистички систем… и секогаш, во сите тие различни опстојателства, пронаоѓала начини да ја извршува својата мисија ‒ да ја сведочи верата во Отецот и Синот и Светиот Дух и да се грижи за својата паства.
Но точна е констатацијата дека некои, водејќи се од погрешно толкување за идејата на секуларизмот, сакаат сосема да ја исклучат Црквата од општеството и секој јавен став на Црквата да го сметаат за вмешување во државните работи. Тоа ние го сметаме за неприфатливо. Црквата не се меша во државното уредување, но секаде и секогаш, по секоја цена ќе го брани достоинството на човекот. Христос нѐ повика не само да бидеме христијани во нашите цркви и домови, туку и од покривите да ја разгласуваме вистината и убавината на нашата вера. Така што, секогаш давајќи му го „царевото на царот“, нема да престанеме да го искажуваме нашето мнение за секој битен општествен процес. Па, секуларно не значи безбожно општество!
Притоа, сепак, целокупната наша јерархија знае дека главна „сцена“ за произнесување на гласот на Црквата е амвонот, дека главно средство ни е проповедта во храмовите, се разбира, заедно со нашето лично животно сведочење на она што го проповедаме.
6. Во последниве години во Европа настапува некаква либерална идеологија, некој вид либерален фундаментализам кој, со својата нетрпеливост и надменост, се обидува да воспостави нов систем на вредности. Човековиот живот сѐ повеќе се третира само во неговата земна димензија. Чувството за вечноста се заборава, а свеста за грев и за морални ограничувања, се прави обид да се избрише. Нашата Црква покажа одлучно спротивставување при обидот на некои групи и поединци грешните тенденции да се прикажат како „норма“. Но, постои повик на некои т.н. „правни експерти“ за адаптирање на религиозните гледишта и верувања, согласно со ЛГБТ наративите. Можеме ли како народ да ги зачуваме традиционалните вредности, кои претставуваат темел на нашето опстојување?
– Ако човекот се третира само во неговата земна димензија, тогаш тој воопшто и не се третира како човек! Та, ако го лишиме човека од чувството за Бога, за вечноста, за одондестраното, за светоста, тогаш него го правиме еднодимензионално суштество. И кога човекот бидува оттргнат од Бога, кога верата од најрана возраст му е претставувана како атавизам, кога децата се учат дека не постои вечна вистина и вечност, тогаш се отвора широк простор за искривување на биолошките и психолошките дадености и за обезвреднување на моралните вредности.

Знаете, Црквата никогаш никого на ништо нема да присилува, никогаш никому нема да му заповеда како да го живее својот личен живот. На Црквата ѝ е туѓа нападноста, зашто таа исповеда вера во Троичниот Бог, Кој е Бог на љубовта. Љубовта Божја, пак, не може да биде агресивна. Но, не можеме да стоиме со наведнати глави и да молчиме кога некои од силните на денот нѐ прават слепи при очи со нивните наративи; кога се градат апсолутно невистинити квази-теории за постоење на кој знае колку родови (зашто „род“, велат, било различно од пол); кога се подбиваат со народот и ѝ се закануваат на Црквата; кога за паради на „гордост“ се нарекуваат јавни бесрамни чинови, кои дрско го навредуваат човековото достоинство…
7. Верниот народ во Македонија, и насекаде во дијаспората, го слуша Вашиот глас и никој не може да ги оддели од Македонската Православна Црква. За крај, која е вашата порака до верниците?

 

– Мојата порака, до читателите на овој нов информативен сајт и до сиот верен народ на нашата Света Македонска Православна Црква, е она што и јас лично како архијереј го проповедам речиси четириесет години, а што, впрочем, целата Црква литургиски го слови од својот почеток. Имено: „да Му благодариме на Господа“ за „сите и за сè“, срцата „да ни бидат горе“, упатени кон небесата, „кон Господа“, и да живееме ангелоподобно, прифаќајќи го за средиште на нашите животи „Царот на славата“.
Та, нема поголема радост од животот во Бога, од животот во бедрото на Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква. Нашиот народ е христијански народ во своето битие. Затоа пораката ми е – така и да остане! Народот македонски да остане народ рисјански, народ православен, додека векот векува!
За тоа, пак, да биде така, секој кој е крстен и е христијанин треба, следејќи го светиот апостол Павле, да се стреми да се распне себеси со Христос, та да почувствува дека веќе не тој, туку дека Христос живее во него (сп. Гал 2, 20). А за тоа, животот треба да ни биде онака како што се вика овој сајт ‒ литургија, односно да ни биде заеднички благодарствен (евхаристиски) принос!
Сосема за крај, на сите вклучени во работата на литургија.мк им посакувам плодотворно, успешно работење, па овој нов дигитален медиум да биде верен преносител на настаните во нашата Света помесна Црква и во сите останати сестрински Цркви, но и да ја сведочи вистината и убавината на нашата вера не само со пренесување на информации, туку и со видео и аудио-емисии, проповеди, интервјуа, како и со пишани текстови и од наши богослови и во превод од ризницата на богословието на нашите браќа и сестри од останатите Цркви.
Бог да ви го благослови трудот и да биде за Негова слава!

Рускиот Патријарх Кирил упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски Стефан по повод неговиот именден
Неговата Светост, Патријархот Московски и на цела Рус г.г. Кирил упати честитка до Блаженејшиот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан,…

Прослава на Свети Климент Охридски во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје
На 8 декември / 25 ноември 2023 година, денот во кој Црквата го прославува празникот на заштитникот на Македонската Православна

Најнови Вести

ЕВЕ ЈА ВИСТИНАТА ЗА ПОСЛЕДНАТА СОСТОЈБА НА ПРАВОСЛАВИЕТО И НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА!

11.03.2024
Со голема благодарност кон Митрополитот г. Агатангел кој детално ја образложи Православната Црковна состојба во однос Автокефалноста на нашата Македонска Православна Црква! Секој кој е во двоумење во врска Признавањето на Автокефалноста на МПЦ – ОА ПРВА ЈУСТИНАЈАНА од страна на СРПСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – за секое ваше прашање ќе најдете одговор во ова Послание […]... [Повеќе...]

Интервју со Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан: Да продолжиме по патот на вистината

22.02.2024
21.02.2024 1. Ваше Блаженство, пред 25 години, во 1999 г. на Црковно-народниот собор во Охрид, бевте избран за петти Архиепископ на Македонската Православна Црквa. Во изминативе 25 години, Синодот на Македонската Православна Црква растеше и денес брои деветнаесет архиjереји, што говори дека сме жива Црква. Како народ, колку сме воцрковени и колку нашата Црква успева […]... [Повеќе...]

Послание за Божиќ 2024

07.01.2024
МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ, КАКО ЦРКВА И НАРОД ДА ГО СОЧУВАМЕ НАШЕТО – МАКЕДОНСКОТО! Неговото Блаженство г.г. Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, поглавар на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, по повод големиот христијански празник Рождеството Христово, упати Божикно послание, во кое се вели: Возљубени празникољупци, […]... [Повеќе...]

На Павловден, 13 јули, на покана на епископот Новограчанички-среднозападноамерикански, г. Лонгин, од СПЦ,

21.07.2023
На Павловден, 13 јули, на покана на епископот Новограчанички-среднозападноамерикански, г. Лонгин, од СПЦ, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во придружба на Митрополитот Американско-канадски г. Методиј, протоереј-ставрофор Синиша Ристовски, свештениците Георгиј Глигоров, Александар Митров, Даниел Јовановски и протоѓаконот Александар Димитријов, беше во посета на манастирот Нова Грачаница, близу Чикаго. Архиепископот и Митрополитот беа пречекани свечено […]... [Повеќе...]

Архиепископот Стефан и Митрополитот Методиј, Осветување на иконите и фреските, Божествена Архиерејска Литургија и Помен

15.07.2023
Tomorrow, Sunday, July 16th at 10 am – Welcoming of the Archbishop Stefan and the Metropolitan Metodij, Consecration of the icons and frescoes, Divine Hierarchical Liturgy and Memorial service for all passed individuals who invested themselves for the formation and building of our church. Утре, Недела, 16ти јули во 10 ч. – Пречек на Архиереите, […]... [Повеќе...]

ПРОТЕСТ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОА по повод Законите за родова еднаквост

29.06.2023
Возљубени чеда на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Согласно заеднички изградениот став на седницата на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија од 20. 06. 2023 година, изразен преку Соопштение испратено до јавноста, Ве известуваме дека Собирот против Законите за родова еднаквост и матична евиденција ќе се одржи пред Соборниот храм […]... [Повеќе...]

СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД (САС) НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА (МПЦ-ОА)

25.06.2023
Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) по канонскиот отпуст на архијереите г. Јован, г. Јоаким, г. Марко и г. Давид од Соборот на СПЦ, денеска ги прифати во своја канонска јурисдикција и им определи епархии и задолженија. Синодот на својата редовна седница во пленарен состав одлучи Крушевско-демирхисарската епархија да […]... [Повеќе...]

ЗАЕДНИЧКА МЕЃУЦРКОВНА СВЕТА БОГОСЛУЖБА НА МПЦ-ОА И СПЦ СЕ ОДБЕЛЕЖА ГОДИШНИНАТА ОД ДОБИВАЊЕ НА АВТОКЕФАЛНИОТ ТОМОС ОД СТРАНА НА СПЦ

06.06.2023
Ете тоа е ЕДНАТА СВЕТА СОБОРНА ХРИСТОВА ЦРКВА! “Вие сте телото Христово Покажувајте ревност за поголеми дарби;” (1Кор.12,27+31); Да ги знам сите тајни, да ги имате сите знаења за сите работи, а и така силна вера, што и планини да преместувате, – ако љубов немате, ништо не сте”.(1Кор.13,2) Денес, 5 Јуни 2023 на Духовденскиот Понеделник, […]... [Повеќе...]

Втор ден Духовден

06.06.2023
Храм „Света Софија (Премудрост Божја”) Заедничко богослужение на Поглаварите на МПЦ-ОА Јустинијана Прима и СПЦ Архиепископ Охридски и Македонски Г-дин Г-дин Стефан и Српскиот Патријарх Г-дин Г-дин Порфириј. Одбележана една година од воспоставување на единството помеѓу двете Цркви, т.е., од доделувањето Томос од СПЦ за МПЦ. И враќање на одметнатата ПОА во Мајката Црква – […]... [Повеќе...]

МПЦ-ОА: Никој освен Македонците не се обиде да ја возбнови Охридската Архиепископија

10.04.2023
Април 6. 2023 Скопје, Република Македонија Во проолжение целото соопштение на МПЦ-ОА. Во врска со гласините и предлозите што можат да се слушнат периодов, а во контекст на (зло)употребата на светителите во дневнополитичка конотација, должни сме да дадеме конкретно објаснување. Имено, светителите се оние кои, поради нивната љубов кон Бога и нивниот животен подвиг, ја […]... [Повеќе...]

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ПРВА ЈУСТИНИЈАНА

01.04.2023
Синодот на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија се изјасни дека е против поцрнување на крстовите и во нашите храмови… Цариград веќе со оваа одлука ако не им беше јасно сега им е целосно дека МПЦ -ОА е рамноправна Помесна Црква со сите останати Цркви и таа ги носи своите одлуки независно од другите… Сега […]... [Повеќе...]

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Македонската Православна Црква Охридската Архиепископија

27.03.2023
МАКЕДОНИЈА  26.11.2022 Црковните прашања не смеат да бидат тема на дискусија на мешовитата Македонско-бугарска историска комисија. Охридската Архиепископија има јасна и потврдена историја за нејзиното создавање, порача претседателот на комисијата за односи меѓу верските заедници Даријан Сотировски. Тој во изјава за „Сител“ порача дека сите прашања поврзани со црквата не смеат да бидат тема на […]... [Повеќе...]

Сослузување

18.03.2023
. 03.12.2023  Во Српската православна црква “света Петка” во Виндзор – Канада, во Неделата на Православието и во братско и сестринско Богослужение се отслужи света Божествена литургија во братско заедништво на српски и македонски свештено-служители. Светата литургија беше предводена од двајцата архиереи: Епископот канадски г. Митрофан и епископот Буеносаирески-јужно и централно амерички г. Кирило, а […]... [Повеќе...]

Македонски јазик ѕвонеше во Витлеемската пештера!

28.02.2023
Според присутните свештени лица, за првпат на литургија сослужуваше и наш македонски свештеник од Македонската православна црква ОА и за првпат верниците примија Света причест од македонски свештеник во Витлеем. Во литургијата сослужуваше отец Синиша Ристовски. Македонските верници со восхит и благост во душата за весникот ВЕЧЕР раскажуваат за радоста да присуствуваат на ваква литургија […]... [Повеќе...]

Портпаролот на ПАТРИЈАРХОТ Неговата Сесветост г.г. КИРИЛ на Руската Православна Црква, митрополитот г. Антониј дојде во тридневна работна посета на Македонската Православна Црква

14.01.2023
Велелепна архијерејска богослужба во Лесновскиот манастир која останува за во историјата на МПЦ! ПРОСЛАВА НА СПОМЕНОТ НА СВЕТИОТ ГАВРИЛ ЕПИСКОП ВЕЛИЧКИ – СВЕТОГОРЕЦ ВО ЛЕСНОВСКИОТ МАНАСТИР На 12.01.2023 година, кога Светата Православна Црква и Лесновскиот Манастир го празнуваат споменот на Светиот Гаврил Епископ Велички – Светогорец, во Лесновската Света Обител беше отслужена Света Архиерејска Литургија, […]... [Повеќе...]

БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ, Г.Г.СТЕФАН

07.01.2023
Да се покажеме како миротворци, богољупци и човекољупци! 0701/ на Божиќ – 2023 Со доволни грижа и посветеност да ги сакаме и да ги почитуваме: Татковината, историјата, културата, јазикот и сета свештена и национална оставнина од нашите предци. А, во овие времиња-невремиња, во коишто владеат многубројни искушенија и предизвици, да се покажеме доследни следбеници на […]... [Повеќе...]

Архиепископот Стефан на средба со рускиот амбасадор и со рускиот црковен претставник во Софија

19.12.2022
15 Новембар 2022 Рускиот Амбасадор Сергеј Баздникин, заедно со настојателот на подворјето на Руската Православна Црква во Софија, Бугарија, архимандрит Васиан, биле на средба со Архиепископот г. г. Стефан. Но Средбата, на која присуствувал и Епископот Хераклејски г. Климент се одржала на 11 ноември во Архиепископоијата во Скопје. МПЦ-ОА, не споделува детали за што е […]... [Повеќе...]

ВБРОЈУВАЊЕ НА ПРЕПОДОБНИОТ КИРИЛ ЛЕШОЧКИ ВО ДИПТИХОТ НА СВЕТИИТЕ

19.10.2022
. На 16.10. 2022 година во Соборниот храм св.Кирил и Методиј – Тетово, Неговото Блаженство Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г. г. Стефан, отслужи Божествена Литургија во сослужение на: Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополит Европски г. Пимен, Митрополит […]... [Повеќе...]

Во Ерусалим прво сослужување и со Бугарската и Руската црква

27.09.2022
Септембар 25 2022 Полека, но сигурно, МПЦ-Охридската Архиепископија чекори кон нејзино полноправно прифаќање во Православниот свет, практично демонстрирајќи го тоа преку заедничко сослужување со архиереи на помесните православни цркви. Посетата на Епископот Антаниски, г. Партениј на Ерусалимската Патријаршија беше добра можност за проширување на кругот сестрински православни цркви со кои се воспоставува канонско единство преку […]... [Повеќе...]

СВЕТИОТ ПАТРИЈАРХ Г.Г. КИРИЛ испрати писмо до АРХИЕПИСКОПОТ СТЕФАН

11.09.2022
Поглаварот на Руската црква, Патријархот Кирил испрати писмо до поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во кое го запознал со одлуката на Светиот Синод на РПЦ дека ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА и го впиша Поглаварот на МПЦ во диптихот – со следната содржина: До Неговото Блаженство, Блаженејшиот Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и Митрополит Скопски […]... [Повеќе...]

Се одржа на 3 и 4 Септември оваа 2022 48-от Црковно народниот собир На Американско-канадската Македонска епархија

06.09.2022
Во Македонската Православна Црква „Св. Кирил и Методиј“ во Willowbrook Chicago Illinois, се одржа 48-от Македонско Црковно-народниот собир на Македонската Американско-канадска епархија. Во црковната сала на цркавата домаќин, како вообичаено отпочна во саботата на 3-ти Септември со Епархиското собрание во 9:00, присуствуваа сите парохиски свештеници, претседателите и делегатите на црковните општини на скоро сите Македонски […]... [Повеќе...]

РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ја призна Автокефалноста на МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

26.08.2022
На 25 август 2022 година, на седницата на Светиот синод на Руската Православна Црква, беше слушната пораката на Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил за доделувањето од страна на Српската Православна Црква за автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридската Архиепископија, се вели во соопштението на Руската Православна Црква кое го пренесуваме […]... [Повеќе...]

Архиепископот Стефан за “Политика” Немаме ништо против да не нарекуваат Охридска Архиепископијa

27.07.2022
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во интервју за белградска „Политика“ вели дека не е проблем што грчкиот блок од православните цркви ќе ја нарекува нашата црква само Охридска архиепископија, а не и Македонска православна црква. „Свесни сме за чувствителноста на прашањето на ова наше име кај грчкиот блок од православните цркви. Затоа, нема да […]... [Повеќе...]

СПЦ и официјално со Томос ја призна полната автокефалност на МПЦ – ОА и со никакви условувачки клаузули не ја ограничи нејзината автокефалност и устројство во поглед на нејзиното име, опсегот на нејзината јурисдикција и пастирската грижа за нејзиниот верен Македонски народ во татковината и дијаспората

12.06.2022
06/06/2022 148 Вчера, на 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Неговата Светост Патријархoт Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, во сослужение на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а во сослужение на Високопреосветените Митрополити Преспанско-пелагониски г. […]... [Повеќе...]

Грчки митрополит: Охридската Архиепископија станува призната црква

18.05.2022
Вселенската Патријаршија како Мајка Црква, во 19 и 20 век, по создавањето и граничното одредување на националните држави на Балканот, со Патријаршиски и Синодални Томоси создаде автокефални Цркви (Грција, Србија, Романија, Бугарија, Албанија). Тие автокефални Цркви ја опфаќале областа на една конкретна национално-државна единица. Доколку се случело да се прошират државните граници, Мајката Црква на […]... [Повеќе...]

ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА ЈА ПРИЗНА МПЦ-ОА НА ЈУСТИНИЈАНА ПРИМА И ВОСПОСТАВИ КАНОНСКО ЕДИНСТВО

12.05.2022
Синодот на Всленската патријаршија ја тргна 55 годишната шизма од Македонската парвославна црква и одлучи да воспостави канонско и евхаристичко општење со македонските владици, свештениците и со народот. Тоа практично значи дека Вселенската патријаршија ја призна МПЦ-ОА, Црквата на Македонскиот народ во Македонија и надвор од Македонија, сега ќе може да сослужува со нејзе. Со […]... [Повеќе...]

МИТРОПОЛИТОТ Г. ТИМОТЕЈ: ОДЛУКАТА НА ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА Е ПРИЗНАНИЕ НА ИСТОРИСКИ КОНТИНУИТЕТ

10.05.2022
Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија изразува најсрдечна благодарност до вселенскиот патријарх Вартоломеј за синодалниот акт за канонско и евхаристиско единство на ерархијата на МПЦ-ОА со еклисиолошкото име со кое се потврдува вековниот црковен континуитет и најави продолжување на разговорите со СПЦ до уредувањето на конечниот статус на македонската црква. […]... [Повеќе...]

Серадосно благовестие од Цариград: Вселенската Патријаршија ја призна нашата древна и возобновена Охридска Архиепископија за канонска

10.05.2022
• 26 април/9 мај 2022 лето Господово Овој ден го создаде Господ да се зарадуваме и развеселиме во него! „Ден на Воскресение, да се просветиме, луѓе“, зашто стигна благата вест за воскресението на нашата славна и света, древна и најсакана Охридска Архиепископија! Како што некогаш Христовото Евангелие засветли среде нашиот народ преку светите и Божествени […]... [Повеќе...]

ВЕЛИГДЕНСКО ПОСЛАНИЕ: БОЖЕ ДАРУВАЈ НИ МУДРОСТ И ЕДИНСТВО ЗА ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА ПОСЕБНОСТ, ЗА ОДБРАНА ОД СИТЕ КОИ САКААТ ДА ГО ИЗБРИШАТ МНОГУВЕКОВНОТО ПРИСУСТВО НА МАКЕДОНЦИТЕ ПО МАКЕДОНСКАТА ЗЕМЈА ВО МИНАТОТО И СЕГАШНОСТА!

23.04.2022
22 април 2022 година, Охрид, Македонија – Стефан по милоста Божја, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, заедно со Светиот Архиерејски синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите чеда на Македонската православна Црква, а по повод Велигденските празнувања, испраќа мир и благослов од Бога, поздравувајќи ги со величествениот и торжествен поздрав – Христ […]... [Повеќе...]

Односот помеѓу СПЦ и МПЦ во врска признавањето Автокефалност на МПЦ од страна на СПЦ

26.02.2022
Дванаесетте грешки на СПЦ Прва: се договориле во 1992 година, делегациите на СПЦ и МПЦ, на средбата во манастирот Калишта – Струга, проблемот меѓу двете цркви да го решат најпрво со заедничко служење на Света Литургија. Во Белград тоа е одбиено. Водачот на српската црковна делегација е сменет. Втора: на средбата во Бигорски манастир, во […]... [Повеќе...]

Ја разбираме ли добро пораката на блаженјејшиот наш Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г. г. СТЕФАН :

15.01.2022
30 декември 2021 / 12 јануари 2022 Протоереј Митко Попоски Ја разбираме ли добро пораката на блаженјејшиот наш Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г. г. СТЕФАН : Возљубени чеда на мајката Македонска Црква, „Од нас, како од македонски народ, држава и Црква, во ова време преполно со искушенија, се бара поголема грижа […]... [Повеќе...]

Божиќно послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

08.01.2022
Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан на Прва Јустинијана   † СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА НА ПРВА ЈУСТИНИЈАНА И Словото стана […]... [Повеќе...]

Свети Климент – Прославен во Торонто, Канада

09.12.2021
СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ Патронот на Македонската Православна Црква 09 Август и 08 Декември Светата Богослужба предводена од парохискиот свештеник м-р отец Сашо Целески, а во сослужение на повеќе свештенослужители активни и пензионирани, во присуство на голем број верни чеда на Македонската Православна црква, беше величествено прославен Патрониот празник на Македонската Православна Црква и на Епархискиот […]... [Повеќе...]

Осветена црквата „Св. Атанасиј“ во Богданци

05.12.2021
ФОТОГРАПХИИ ..    На 14. 11. 2021 година, на денот кога светата православна црква си спомнува за светите бесребреници Козма и Дамјан, од страна на Митрополитите Повардарски г. Агатангел, Преспанско-пелагониски г. Петар, Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион, Епископот Стобиски г. Јаков, како и од бројно свештенство на МПЦ-ОА, беше осветена црквата „Св. Атанасиј Велики“ […]... [Повеќе...]

ОД БИБЛИСКАТА ИСТОРИЈА Временска линија на Стариот Завет 2100 г. пред Христа

11.10.2021
Многу наведени години се приближни и може да варираат според различни изучувања БИТИЕ Некои научници го даваат раѓањето на Авраам во 1952 година пред Христа • Авраам 2166 – 1991 BC • Исмаил 2080 – 1943 BC • Исак 2066 – 1886 BC • Јаков (Израел 2005 – 1859 BC • Јосиф 1914 – 1805 […]... [Повеќе...]

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВАТА СВЕТИ ДИМИТРИЈ СОЛУНСКИ ВО КАВАДАРЦИ

11.10.2021
Кликни да го видете видеото -> https://fb.watch/8z51YOS4-z/... [Повеќе...]

Семакедонски христијански православен собор

11.10.2021
На денот на кои го чествуваме споменот на сите македонски светители, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, беше одржан традиционалниот Семакедонски христијански православен собор. Со светата Божествена литургија чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија, а молитвено присуствуваа голем број верници, исто така, од сите градови на […]... [Повеќе...]

Интервју, Со Архиепископот Охридски и Македонски ОА На Јустинијана Прима Г. Г. Стефан

11.10.2021
1. Ваше Блаженство, кои се канонските основи врз кои се темели автокефалноста на Македонската Православна Црква? Архиепископот: Православната Црква е Една, Света, Соборна и Апостолска. Нејзината поделба на самостојни цркви, автокефални или автономни, не му противречи на единството на Црквата, зошто, како вели познатиот канонист Валсамон – „сите цркви Божји се сметаат за едно тело“, […]... [Повеќе...]

По повод 8 Септември

10.09.2021
Денот на независноста на Република Македонија, се одржа пикник во повеќе црковни општини на Македонската Православна Црква на Американско-Канадската епархија      ... [Повеќе...]
Илинден

ИЛИНДЕНСКА ПОСЛАНИЦА

04.08.2021
† СТЕФАН  ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА, А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА         Стојте така во слободата, со која Христос нѐ ослободи, и не […]... [Повеќе...]

МПЦ-ОА на Јустинијана Прима благослови и прогласи тројца нови светители

12.07.2021
Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, тројцата монаси кои настрадаа во 1558 година, кога турската војска го нападна манастирот „Света Богородица Пречиста“ вчера од верниците и достоинствениците на МПЦ-ОА беа благословени и прогласени за нови светци на богослужбата во кичевскиот манастир. Луѓето ја допираа иконата која им ја претстави архиепископот Стефан со ликовите на тројцата монаси. Тие […]... [Повеќе...]

Oд кабинетот на архиепископот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

12.07.2021
Во јавноста и во дел од медиумите се пишуваше дека МПЦ-ОА ќе го менува името, односно дека ќе ја избрише придавката „македонска“. Но од кабинетот на архиепископот г.г. Стефан испратија демант до јавноста, во кој се негира секоја промена на името на црквата, особено нагласувајќи дека нема никакво бришење од називот на Македонската православна црква-Охридска […]... [Повеќе...]

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

13.06.2021
Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА)   Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), го поддржува процесот за имунизација на населението, сметајќи го за потребен во надминувањето на кризата со Коронавирусот. Во таа насока, САС се оградува од изнесените лични ставови […]... [Повеќе...]

К О Н К У Р С

14.05.2021
Македонска Православна Црква Macedonian Orthodox Church   За прием на ученици во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ – Скопје за учебната 2021/22 година Кандидатите треба да ги исполнуваат следниве услови: – Да завршиле основно образование; – Да имаат основно познавање од Православието; – Да се телесно и душевно здрави; – Да не се постари […]... [Повеќе...]

Светоста е основниот мотив во животот на христијаните

12.05.2021
Негово Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски ОА На Јустинијана Прима Г. Стефан   Светоста е основниот мотив во животот на христијаните, тоа е нашата егзистенцијална цел, односно светоста е богопоставената реализацијата на човечката личност. Бидете свети, бидејќи Јас Сум свет, нè повикува нашиот Господ Бог. И сите, неизоставно, следејќи ги и применувајќи ги критериумите поставени […]... [Повеќе...]

ВЕЛИГДЕНСКО ПОСЛАНИЕ НА АРХИЕПИСКОПОТ ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ ОА СТЕФАН

04.05.2021
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС ВОСКРЕСE! Во светот ќе имате маки; само не бојте се, […]... [Повеќе...]

НА ВЕЛИКА САБОТА ВО ЦРКВАТА „СВ. НИКОЛА“ ВИНДЗОР, ОНТАРИО. КАНАДА

04.05.2021
Велика сабота е: Денот на Големиот Покој е времето кога Христовото тело е во гробот. Покојникот е внатре од вчера. Велика сабота е: Денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Велика Сабота е денот: На слегувањето на Несоздадениот Благодатен Оган од Небото! Овој е втор ден […]... [Повеќе...]

Во Египет откриени христијански урнатини кои ја потврдуваат „природата на монашкиот живот“ во тој регион

05.04.2021
• 03 март/16 март 2021 лето • Француско-норвешки археолошки тим откри нови христијански урнатини во пустина во западниот дел на Египет, со што се потврдува дека постоел монашки живот во регионот во петтиот век од нашата ера, соопшти египетското министерство за антиквитети. „Француско-норвешката мисија за време на своето трето ископување на локалитетот Тал Гануб Каср […]... [Повеќе...]

(2010-2014) Научници тврдат дека во источна Турција пронашле остатоци од Ноевата арка (Брод)

23.03.2021
Меѓународна група научници, меѓу кои има кинески и турски претставници соопшти дека на височина од околу четири илјади метри на планината Агр во источна Турција пронашла остатоци од дрвен брод, кој датира од пред 4.800 години, кој според екипата се од Ноевата арка. Научниците тврдат дека остатоците покажуваат дека на бродот имало многу простории, во […]... [Повеќе...]

† В А Р Т О Л О М Е Ј По милоста БожјаАрхиепископ Константинополски, на Нов Рим и Вселенски Патријарх

15.03.2021
Огласително слово за почетокот на Светата и Велика Четириесетница 28 февруари/13 март 2021 лето Господово † В А Р Т О Л О М Е Ј по милоста БожјаАрхиепископ Константинополски, на Нов Рим и Вселенски Патријарх Досета полнота на Црквата, благодат и мир нека биде од Спасителот и Господ наш Исус Христос, а од нас […]... [Повеќе...]

Интервју на Митрополитот Агатангел

10.03.2021
Агатангел: Лани не зaтворија за најголемиот христијански празник Воскресението Христово, а за другите празници од другите вероисповести беше се слободно Лани не затворија за најголемиот христијански празник Воскресението Христово, а за другите празници од другите вероисповести беше се слободно, истакна вечерва на ТВ Алфа Митрополитот Повардарски Агатангел. Тој вели дека се надева дека ќе биде […]... [Повеќе...]

САС на МПЦ – ОА со голема загриженост..

01.03.2021
САС на МПЦ – ОА со голема загриженост ја разгледа појавата на антицрковни тенденции, кои, свесно или несвесно, го нарушуваат единството и чистотата на правoславната вера, како и духовниот и канонски поредок. Ваквите пројави главно се демонстрираат на социјалните мрежи, каде што преку духот на осудата, а за некакво божемно „отстапување од светите канони“ се […]... [Повеќе...]

Архиепископот Стефан испрати честитка до новиот Српски патријарх

01.03.2021
До Неговата Светост, Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. ПОРФИРИЈ Ваша Светост, Од Наше, како и од името на браќата архијереи, свештенството, монаштвото и верниот народ на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, примете најискрени честитки по повод Вашиот избор, со кој Семудриот Бог, по својата вечна промисла за спасение на сите, Ве […]... [Повеќе...]