www.m-p-c.org
As of March 23, 1998:
3,786,354
Дезајн од / Design by

Ace's Project Devgelopment Inc

SHEMA Logistics & Leveraged Communications Ltd.
 


Насловна

Драги мои пријатели,

Веб страницата www.m-p-c.org со благослов, на блаженоупокоениот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Михаил – Поглавар на МПЦ, отпочна со пласирање на црковни и национални информации на 23 март 1998 година. Истата веб страница извесно време беше во застој, но повторно отпочна обновена да си ја извршува својата задача, да ве информира.

Веб страницата, има за цел да ги информира и да им помогне на своите современици да ја сочуваат својата Православна вера, своите македонски традиции, својот македонски идетитет и Историја, во овој свет на тотална културна преобразба. Ќе се потрудиме да ви презентираме дека нема ништо повредно, што би можело да се посака, во некоја подруга традиција, култура и религија.

Наскорто ќе бидат пополнети сите прикажани линкови на страницата. Моментално имате можност да ги проследите: – Поглавар на МПЦ (и поглаварите на МПЦ); – Епархии на МПЦ; – Библија – технички корегирана и дополнета со многу библиски слики (моментално Ст. завет до Исаија); – Од Историјата на македонскиот народ; – Православно образование (Богословијата, Богословскиот факултет и Веронаука);
Сите овие информации се во процес на исполнување.

Ве молам, во колку имате забелешки на информациите, корегирање и прашања, обратете се на контакт. Вашите коментари многу ќе придонесат за оваа Веб страница.

Сите досега информации на Веб страницата се според утврдени и точни извори.

 

Најнови Вести

САС на МПЦ – ОА со голема загриженост..

01.03.2021
САС на МПЦ – ОА со голема загриженост ја разгледа појавата на антицрковни тенденции, кои, свесно или несвесно, го нарушуваат единството и чистотата на правoславната вера, како и духовниот и канонски поредок. Ваквите пројави главно се демонстрираат на социјалните мрежи, каде што преку духот на осудата, а за некакво божемно „отстапување од светите канони“ се […]... [Повеќе...]

Архиепископот Стефан испрати честитка до новиот Српски патријарх

01.03.2021
До Неговата Светост, Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. ПОРФИРИЈ Ваша Светост, Од Наше, како и од името на браќата архијереи, свештенството, монаштвото и верниот народ на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, примете најискрени честитки по повод Вашиот избор, со кој Семудриот Бог, по својата вечна промисла за спасение на сите, Ве […]... [Повеќе...]